BENİM ŞAİRLERİM

 

İKİNCİ YENİ

Her şiir, şairinin gönlünden kalemine düştüğü için güzeldir muhakkak. Ancak ikinci yeni akımının şiirleri başka bir tad bırakır okurunda. Deneyen bilir, dörtlük, hece ve vezinle uğraşmayıp, dizeleri biçimsiz de anlamlaştırabilen şairlerin akımıdır Ikinci yeni…

1950’li yıllarda Edip Cansever, İlhan Berk, Cemal Süreya, Turgut Uyar, Sezai Karakoç, Ece Ayhan ve Ülkü Tamer gibi şairlerin öncülüğünde ortaya çıkmıştır. Söylemek istediklerini soyut bir dille anlatmaya çalışmışlardır. Amaçları verilmek istenilen duyguyu anlatmaktan ziyade hissettirmek olmuştur.

Akımın şairlerinin yaşanmışlıkları da başka bir alaka konusudur. Bir kadın ve ona aşık üç şair; Cemal Süreya, Turgut Uyar ve Edip Cansever.

Cemal Süreya aşk kokan şiirlerini ona yazar ”Ay ışığında oturduk/ Bileğinden öptüm seni / Sonra ayakta öptüm / Dudağından öptüm seni / Kapı aralığında öptüm / Soluğundan öptüm seni / Bahçede çocuklar vardı / Çocuğundan öptüm seni /(..)

Turgut Uyar onunla yeniden şiire döner “Bir bozuk saattir yüreğim, hep sende durur”

Edip Cansever ise karşılıksız sever “Tomris rakıyı çok severdi/ Bense onu…”

İnsan etkilenmeden geçemiyor üç ustadan ve Tomris’e yazdıkları şiirlerden… Bu şahane şair ve şiirlerin etkisinde kalarak bende denemeye karar verdim. Ve sonuç mu? Aşağıdaki dizeleri karalıyorken buluyorum kendimi…

 

“Ayrılık”sın

İki yakan bir araya gelmez “Ayrılık”sın İstanbul !

Karşı karşı kıyılarından yudumlanır da sevdalar, boğazından geçmez.

Anladım ki sevdaya rötarlısın, ayrılığa mecbur.

Ama ihtimalsin de, son defa görmek için…

 

İki kadın

İki kadın, biri diğerinin yarısı.

Nefes alırken biri, yaşıyor diğeri

Seviyorken biri, korkuyor, korumak istiyor öteki

Mutluyken küçüğü, neşeleniyor büyüğü

Sonra rolleri değişiyor ama durum değişmiyor.

Kardeşlikmiş meğer sebebi…

 

Yazan: Fatma Öztürk Sarıbıyık

Bir Cevap Yazın